Răspuns :
Caiete + Creioane=12buc, dar creioane = 2xcaiete => 2caiete+ caiete =12 bucati, rezulta ca caiete =12/3 =4buc si creioane sunt dublu deci 8 bucati. Dar pentru pret, ele costa impreuna 34000 (4 caiete si 8 creioane) si un caiet are Pretul =3x Pret creion.
Deci 4 caiete care sunt de fapt 12 creioane si inca cele 8 creioane ar costa 34000 lei. de unde rezulta ca un creion costa 34000/20 creioane (undeva 1700 lei) si inmultind cu 3, caietul costa 5100 lei.
In concluzie s-au cumparat 4 caiete cu 20400 lei si 8 creioane cu 13600 lei, total 34000 lei.
Deci 4 caiete care sunt de fapt 12 creioane si inca cele 8 creioane ar costa 34000 lei. de unde rezulta ca un creion costa 34000/20 creioane (undeva 1700 lei) si inmultind cu 3, caietul costa 5100 lei.
In concluzie s-au cumparat 4 caiete cu 20400 lei si 8 creioane cu 13600 lei, total 34000 lei.
caiete = |---| (buc.)
creioane= |---|---| (buc.)
⇒ 3×|---| = 12 buc. adica: |---|=12:3=4 caiete si 8 creioane
Daca 1 caiet costa cat 3 creioane
↓
⇒ 4 caiete inseamna 4×3creioane=12creioane
⇒ (12+8) creioane costa 34000 lei ⇒ 1 creioa costa ... 34000:20=1700lei
inseamna ca 4 caiete costa cat 12 creioane , adica 20400 lei
1 caiet costa ... 20400:4=5100 lei
creioane= |---|---| (buc.)
⇒ 3×|---| = 12 buc. adica: |---|=12:3=4 caiete si 8 creioane
Daca 1 caiet costa cat 3 creioane
↓
⇒ 4 caiete inseamna 4×3creioane=12creioane
⇒ (12+8) creioane costa 34000 lei ⇒ 1 creioa costa ... 34000:20=1700lei
inseamna ca 4 caiete costa cat 12 creioane , adica 20400 lei
1 caiet costa ... 20400:4=5100 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!