Răspuns :
Vom aduna reactiile, astfel incat la final sa ramana reactia data, adica aplicam Legea lui Hess
Pentru a sa se reduca C, Mg si O, le vom scrie pe a I-a si a II-a, in sens invers, schimband semnul entalpiilor
Atunci: ∆rH=-∆rH₁-∆rH₂+∆rH₃ <=> -1-2+3=reactia principala
MgO(s) + CO₂(g) + Mg(s) + C(s) + 3/2O₂(g) → Mg(s) + 1/2O₂(g) + O₂(g) + MgCO₃(g)
Observam ca se reduc cele subliniate si ramane reactia principala =>
∆rH=-∆rH₁-∆rH₂+∆rH₃=602+393,2-1113=-117,8kJ
b) deoarece ∆rH<0 => reactie este exoterma
Pentru a sa se reduca C, Mg si O, le vom scrie pe a I-a si a II-a, in sens invers, schimband semnul entalpiilor
Atunci: ∆rH=-∆rH₁-∆rH₂+∆rH₃ <=> -1-2+3=reactia principala
MgO(s) + CO₂(g) + Mg(s) + C(s) + 3/2O₂(g) → Mg(s) + 1/2O₂(g) + O₂(g) + MgCO₃(g)
Observam ca se reduc cele subliniate si ramane reactia principala =>
∆rH=-∆rH₁-∆rH₂+∆rH₃=602+393,2-1113=-117,8kJ
b) deoarece ∆rH<0 => reactie este exoterma
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!