Răspuns :
1 .2,5m=250 cm
1,5m=150cm
1m=100cm
Vapa=L × l × h apa=250 x 150 x60=2250000cm³ =2250dm³ =2250litri
Vparal.=250 × 150 ×100 =3750000cm³ =3750dm³ =3750 litri
3750-2250=1500 litri mai trebuie turnati pentru a umple rezervorul
2.V cub=l³=11³=1331cm³=1,331dm³=1,331 litri
ma mai gandesc la urmatoarele
3.Transformam 1,5 dam=15 m
aflam aria terenului
A=15 ×20=300 m²
A cartofi =A teren/2=300/2=150 m²
restul=150 m²
1/3×150=50 m²(rosii)
150-50=100 m²(restul dupa cultivarea rosiilor)
1/4×100=25 m²ardei
150-(50+25)=150-75=75m²
4.A fata=0,25m
A fata=l²
0,25=l²
l=√0,25
l=0,5m
V=l³=0,125m³=125dm³=125 litri incap in recipient
5.A laterala=4×l²=4×50²=4×2500=10000cm²
=1m²
1m²..................................100g vopsea
1m²...................................x g vopsea
e tot 1 m² ⇒se folosesc 100 g vopsea
6.l,Lsi h
x;x+1;x+2
S dim=36cm
x+x+1+x+2=36cm
3x=36-3
3x=33
x=11⇒l=11cm
L=12cm
h=13cm
V=L×l×h=12×11×13=1716cm³=1,716dm³=0,01716m³
7.V cub=A bazei×h apa
A baza=l²=3²=9dm²
18=9×h apa⇒h apa=2dm
8.A totala paral.=2(ab+ac+bc)
=2(30×20+30×50 +20×50)
=2×3100=6200cm²
1dm²......................50g
62dm²....................xg
x=62×50=3100g=3,1kg
1,5m=150cm
1m=100cm
Vapa=L × l × h apa=250 x 150 x60=2250000cm³ =2250dm³ =2250litri
Vparal.=250 × 150 ×100 =3750000cm³ =3750dm³ =3750 litri
3750-2250=1500 litri mai trebuie turnati pentru a umple rezervorul
2.V cub=l³=11³=1331cm³=1,331dm³=1,331 litri
ma mai gandesc la urmatoarele
3.Transformam 1,5 dam=15 m
aflam aria terenului
A=15 ×20=300 m²
A cartofi =A teren/2=300/2=150 m²
restul=150 m²
1/3×150=50 m²(rosii)
150-50=100 m²(restul dupa cultivarea rosiilor)
1/4×100=25 m²ardei
150-(50+25)=150-75=75m²
4.A fata=0,25m
A fata=l²
0,25=l²
l=√0,25
l=0,5m
V=l³=0,125m³=125dm³=125 litri incap in recipient
5.A laterala=4×l²=4×50²=4×2500=10000cm²
=1m²
1m²..................................100g vopsea
1m²...................................x g vopsea
e tot 1 m² ⇒se folosesc 100 g vopsea
6.l,Lsi h
x;x+1;x+2
S dim=36cm
x+x+1+x+2=36cm
3x=36-3
3x=33
x=11⇒l=11cm
L=12cm
h=13cm
V=L×l×h=12×11×13=1716cm³=1,716dm³=0,01716m³
7.V cub=A bazei×h apa
A baza=l²=3²=9dm²
18=9×h apa⇒h apa=2dm
8.A totala paral.=2(ab+ac+bc)
=2(30×20+30×50 +20×50)
=2×3100=6200cm²
1dm²......................50g
62dm²....................xg
x=62×50=3100g=3,1kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!