1)o solutie de concentratie 4M, inseamna ca solutia are 4moli de H₂SO₄ intr-un L de solutie
d=ms/Vs => ms=d*Vs=1,12*1000=1120g solutie de H₂SO₄
n=m/M => m=n*M=4*98=392g H₂SO₄
C=md*100/ms=392*100/1120=35%
2) concetratie de 8%, inseamna 8 g CuSO₄...........100g solutie
ms=md+mapa => mapa=100-8=92g apa (solvent)
solvent:solvat=92:8=11,5:1