Răspuns :
3 h si 30 min - 10 min = 3 h si 20 min
54 km.............1 h (60 min.)
x..................3 h si 20 min (200 min.)
x = 54 * 200 : 60 = 180 km a parcurs
54 km.............1 h (60 min.)
x..................3 h si 20 min (200 min.)
x = 54 * 200 : 60 = 180 km a parcurs
Se dă:
v=54 km/h=15 m/s
t=3 h 30 min-10 min=10800 s 20 min=12000 s
d - ?
Rezolvare:
Formula vitezei: v=d/t
De aici, scoatem formula pentru distanţă: d=v·t
Înlocuim datele problemei în formulă şi calculăm:
d=15 m/s·12000 s
Deci, d=180000 m.
Răspuns: Distanţa parcursă timp de 12000 de secunde este de 180000 de metri, ceea ce înseamnă 180 de kilometri.
v=54 km/h=15 m/s
t=3 h 30 min-10 min=10800 s 20 min=12000 s
d - ?
Rezolvare:
Formula vitezei: v=d/t
De aici, scoatem formula pentru distanţă: d=v·t
Înlocuim datele problemei în formulă şi calculăm:
d=15 m/s·12000 s
Deci, d=180000 m.
Răspuns: Distanţa parcursă timp de 12000 de secunde este de 180000 de metri, ceea ce înseamnă 180 de kilometri.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!