Notam raportul molar Cu:Mg=x:y
a)cu HCl va reactiona doar Mg => gazul degajat este H₂-ul
1mol 2*36,5g 1mol
Mg + 2HCl -> MgCl₂ + H₂
y a=? b=y
Din enunt => y=0,2moli Mg
Reamintesc: n=m/M => m=n×M=0,2×24=4,8g Mg
c=11,2-4,8=6,4g Cu
n=m/M=6,4/64=0,1moli Cu
0,3moli amestec...........100%
0,2moli Mg..................... d%
0,1moli Cu.................. ...e%
d=66,66% Mg
e=33,33% Cu
b)a=0,2×73=14,6g HCl
ms=md*100/c=14,6×100/36,5=40g solutie
d=1180kg/m³=1,18g/cm³
d=ms/Vs => Vs=ms/d=40/1,18=33,9cm³=33,9ml HCl