Pentru 6 kg de rosii si 5 kg de castraveti s-au platit 56 lei, iar pentru 9 kg de rosii si 8 kg de castraveti s-au platit 86 lei
A)Care este pretul unui kg de rosii ? Dar al unui kg de castraveti ?
B)Stiind ca pentru 16 kg de rosii si castraveti la un loc, s-au platit in total 78 lei,sa se afle cate kg din fiecare fel s-au cumparat
a)3kg r+3kg castr=30 lei 3kg+2kg castr=26 lei 30-26=4 lei 1 kg castraveti 5 kgcastr=5x4=20 lei 6 kg rosii=30 30:6=5 lei1 kg rosii b)presupunem ca avem numai rosii 16x5=80 80-78=2kg castraveti 16-2=14 kg rosii verificare 2x4=8 lei 14x5=70 lei 70+8=78 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!