Răspuns :
s- suma
s-30s/100=35 / 100
100s-30s=3500
70s=3500
s=3500:70
s=50 lei initial
el a cheltuit 30%
adica 50*30/100=
1500/100=15 lei
s-30s/100=35 / 100
100s-30s=3500
70s=3500
s=3500:70
s=50 lei initial
el a cheltuit 30%
adica 50*30/100=
1500/100=15 lei
30%din S +35 lei=S.......#0 supra 100 S +3500=100 S ............30 S-100 S=-3500.....S=50...in prima zi 30 supra 100 x50=15 lei prima zi
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!