Răspuns :
AR veni asa:
100%-30%=70%=35 lei in a doua zi.
70%=35lei|:35
2%=1 leu
30%=30:2=15 lei=>a cheltuit in prima zi 15 lei.
100%-30%=70%=35 lei in a doua zi.
70%=35lei|:35
2%=1 leu
30%=30:2=15 lei=>a cheltuit in prima zi 15 lei.
prima zi: 30/100 *S
a doua zi : 35 de lei
S= [tex] \frac{30}{100}*S+35[/tex]
⇒35=S-[tex] \frac{30S}{100} [/tex]
⇒35=[tex] \frac{100S}{100}- \frac{30S}{100} [/tex]
⇒35=[tex] \frac{70S}{100} [/tex]
⇒35*100=70S
⇒3500=70S
⇒S=3500/70=50
deci in prima zi: 30/100 *S=30/100 * 50 = 15 lei
a doua zi : 35 de lei
S= [tex] \frac{30}{100}*S+35[/tex]
⇒35=S-[tex] \frac{30S}{100} [/tex]
⇒35=[tex] \frac{100S}{100}- \frac{30S}{100} [/tex]
⇒35=[tex] \frac{70S}{100} [/tex]
⇒35*100=70S
⇒3500=70S
⇒S=3500/70=50
deci in prima zi: 30/100 *S=30/100 * 50 = 15 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!