Răspuns :
Sa transformam volumul de amestec in moli, pentru lejeritate la calcule
n=V/Vm=179,2/22,4=8moli amestec
raport de 1:2:5 => x:2x:5x
8x=8 => x=1mol
avand ca si catalizator paladiul otravit cu saruri de plumb, se va hidrogena etina
1mol....1mol...1mol
C2H2 + H2 -> C2H4
2moli....2........2moli
1mol......1mol
C2H4 -> C2H4
1mol......1mol
1mol..1mol
H2 -> H2
3.......3moli
6moli amestec.........100%
3moli etena.................50%
3moli hidrogen...........50%
n=V/Vm=179,2/22,4=8moli amestec
raport de 1:2:5 => x:2x:5x
8x=8 => x=1mol
avand ca si catalizator paladiul otravit cu saruri de plumb, se va hidrogena etina
1mol....1mol...1mol
C2H2 + H2 -> C2H4
2moli....2........2moli
1mol......1mol
C2H4 -> C2H4
1mol......1mol
1mol..1mol
H2 -> H2
3.......3moli
6moli amestec.........100%
3moli etena.................50%
3moli hidrogen...........50%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!