👤

Intr-un calorimetru din cupru cu masa m1=0,3 kg se afla apa cu masa m2=0,5 kg si temperatura t2=15 grade celsius.In calorimetru se introduce o bila din cupru cu masa m3=0,56 kg si temperatura t3=100 grade celsius, iar dupa un timp sistemul ajunge la temperatura de echilibru de 22,5 grade celsius.
Calculati:
a)caldura specifica a cuprului;
b)capacitatea calorica a calorimetrului'
c)variatia de entropie a unui termostat aflat la 50 grade celsius in care s-a introdus bila de cupru scoasa din calorimetru.


Răspuns :

a)  calorimetrul si apa asorb caldura cedata de bila de Cu  ( pana la stabilirea echilibrului termic)
Q abs. = Q ced
m1·c1·(t - t2) + m2·c2·(t - t2) = m3·c3(t3 - t)
c3 = (m1c1 + m2c2)(t-t2) / m3(t3 - t)
b) C = m1·c1
c) ΔS = Q/T

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari