Răspuns :
2NaOH + H2SO4 -> Na2SO4 + H2O
ms=Vs*d=490*1,14=558,6g solutie (a)
md=c*ms/100=20*558,6/100=111,72g H2SO4 => 446,88g apa din solutie se amesteca cu solutia de sare
80g...........98g...........142g.........36g
2NaOH + H2SO4 -> Na2SO4 + 2H2O
x=?...........111,72g....a=?............b=?
x=91,2g NaOH
ms=md*100/c=91,2*100/20=456g solutie NaOH (c)
=> 364,8 se adauga solutiei de sare
n=m/M=91,2/40=2,28moli NaOH (b)
a=161,88g sare (fals d)
b=41,04g apa de pe reactie
mssare=161,88+41,04+364,8+446,88=1019,6g solutie
c=md*100/ms=161,88*100/1019,6=15,87% (fals e)
Raspuns: a,b,c
ms=Vs*d=490*1,14=558,6g solutie (a)
md=c*ms/100=20*558,6/100=111,72g H2SO4 => 446,88g apa din solutie se amesteca cu solutia de sare
80g...........98g...........142g.........36g
2NaOH + H2SO4 -> Na2SO4 + 2H2O
x=?...........111,72g....a=?............b=?
x=91,2g NaOH
ms=md*100/c=91,2*100/20=456g solutie NaOH (c)
=> 364,8 se adauga solutiei de sare
n=m/M=91,2/40=2,28moli NaOH (b)
a=161,88g sare (fals d)
b=41,04g apa de pe reactie
mssare=161,88+41,04+364,8+446,88=1019,6g solutie
c=md*100/ms=161,88*100/1019,6=15,87% (fals e)
Raspuns: a,b,c
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!