👤

Ce cantitate (grame) de hidroxid de calciu Ca(OH)2 pulbere este necesar pentru ca cantitatea de calciu continuta in aceasta sa fi egal cu calciul continut in
1000 g de oxid de calciu CaO

Cum se calculeaza ?
Va multumim


Răspuns :

MCaO=40+16=56g/mol
MCa(OH)2=40+34=74g/mol
1mol CaO........56g........40gCa
....................1000g...........xgCa
x=1000*40/56=40000/56=714,28g Ca
1mol Ca(OH)2....74g...........40gCa
..............................yg.....714,28gCa
y=1321,4g Ca(OH)2