👤

Dupa o reducere de 10%,urmata de o scumpire de 5%,un obiel costa 189 lei.
Care a fost pretul initial?


Răspuns :

x-pretul initial

10% din x= 10/100 *x= 1/10 *x= x/10 -reducerea

x-x/10=  (10x-x)/10= 9x/10 -restul

5%  din 9x/10= 5/100 *9x/10= 1/20 *9x/10=  9x/200-scumpirea

9x/10 +9x/200= (180x+9x)/200= 189x/200-noul pret

189x/200=189
x=200*189/189
x=200
x- pret initial
 10% din x= 10/100 · x= 1/10 ·x
 
x-(1/10·x)=10x/10-x/10=9x/10(reducere)

5% din x= 5/100·x=1/20·x=x/20

9x/10+x/20=18x/20+x/20=19x/20(scumpire)

19x/20=189 lei
19x=189·20
19x=3780
x=3780/19
x=198.94 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari