👤

In urma reactiei dintre o solutie de hidroxid de sodiu care contine 3,2 g de NaOH/L si o solutie de acid azotic care contine 252 g de HNO3/L rezulta o solutie cu pH 7. Indicati afirmatiile false.
A. Concentratia molara a solutIei de acid azotic este 4 M;
B. Concentratia molara a solutiei de hidroxid de sodiu este 0,08 M;
C. 2 ml de solutie de acid azotic sunt neutralizati complet de 5 ml solutie de hidroxid de sodiu;
D. solutiile se amesteca in raport NaOH:HNO3=50:1;
E. solutiile se amesteca in raport HNO3:NaOH=1:2.


Răspuns :

n=m/M
n=3,2/40=0,08moli => Cmbaza=0,08M
n=252/63=4moli => Cmacid=4M
NaOH + HNO3 -> NaNO3 + H2O
1000ml.............4moli HNO3
... ..2ml.......0,008moli HNO3
1000ml.........0,08moli NaOH
..... 5ml.....0,0004moli NaOH
deoarece reactia decurge 1:1 => nbaza=nacid, insa cele doua cantitati sunt diferite => c) fals
pH=7 <=> nbaza=nacid. Cum avem 0,08moli NaOH si 4moli HNO3, vom avea nevoie de o cantitate mai mare de solutie de NaOH pentru a neutraliza tot acidul
0,08x=4 => x=50
NaOH:HCl pentru pH=7 = 50:1
e) fals
false: c si e
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari