Răspuns :
150 g NaOH de puritate 80% => aducem la 80% (pe reactie NU lucram cu impuritati)
80/100=mpura/150 => mpura=120g NaOH
transformam in moli: n=120/40=3moli NaOH
2moli.......1mol
2NaOH + H2SO4 -> Na2SO4 + 2H2O
3moli.......1,5 moli
3moli........98g
3NaOH + H3PO4 -> Na3PO4 + 3H2O
3moli.........98g
n=Cm*Vs=3moli
1mol.....1mol
NaOH + HNO3 -> NaNO3 + H2O
3moli.....3moli
md=c*ms/100=36,5*250/100=91,25g HCl
1mol....1mol
NaOH + HCl -> NaCl + H2O
3moli....109,5g≠91,25
2NaOH + H2S -> Na2S + H2O
se obtin 1,5 ca la H2SO4 ≠ 1,275
raspuns: A,B,C
o cantitate de reactant de puritate x% ajuta la formarea unui produs de reactie cu randament de c%
1)aflii masa pura de reactant si masa de produs
2)aduci de la 100 la c%
daca stii ca produsul s-a obtinut cu randament de a%, aduci de la a la 100%
daca stii ca reactantul e de puritate a%, si stii cantitatea de produs, calculezi masa reactantantului, si afli masa impura
80/100=mpura/150 => mpura=120g NaOH
transformam in moli: n=120/40=3moli NaOH
2moli.......1mol
2NaOH + H2SO4 -> Na2SO4 + 2H2O
3moli.......1,5 moli
3moli........98g
3NaOH + H3PO4 -> Na3PO4 + 3H2O
3moli.........98g
n=Cm*Vs=3moli
1mol.....1mol
NaOH + HNO3 -> NaNO3 + H2O
3moli.....3moli
md=c*ms/100=36,5*250/100=91,25g HCl
1mol....1mol
NaOH + HCl -> NaCl + H2O
3moli....109,5g≠91,25
2NaOH + H2S -> Na2S + H2O
se obtin 1,5 ca la H2SO4 ≠ 1,275
raspuns: A,B,C
o cantitate de reactant de puritate x% ajuta la formarea unui produs de reactie cu randament de c%
1)aflii masa pura de reactant si masa de produs
2)aduci de la 100 la c%
daca stii ca produsul s-a obtinut cu randament de a%, aduci de la a la 100%
daca stii ca reactantul e de puritate a%, si stii cantitatea de produs, calculezi masa reactantantului, si afli masa impura
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!