Răspuns :
Viteza corpului este derivata distantei in raport cu timpul.
Derivata este v=8-4t.
Valoarea dupa 1,5 secunde este 2 m/s
Derivata este v=8-4t.
Valoarea dupa 1,5 secunde este 2 m/s
Scrii ecuatia spatiului pe care o stii din teorie
x=v0*t+a*t²/2 si identifici termenii.
v0=8m/s (egalezi coeficientii lui t din ambele acuatii) si a=-4m/s²(egalezi coeficientii lui t² din ambele ecuatii)
Acum scrii legea vitezei
v=v0+a*t=8-4*1,5=8-6=2m/s
Vacanta placuta!
x=v0*t+a*t²/2 si identifici termenii.
v0=8m/s (egalezi coeficientii lui t din ambele acuatii) si a=-4m/s²(egalezi coeficientii lui t² din ambele ecuatii)
Acum scrii legea vitezei
v=v0+a*t=8-4*1,5=8-6=2m/s
Vacanta placuta!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!