👤

O firma a depus la o banca o suma de bani cu dobanda de 5% anual.Stiind ca dupa un an suma este de 2100000 lei sa se determine suma depusa initial.

Răspuns :

[tex]a+ \frac{5a}{100} =2100000 =\ \textgreater \ \frac{105a}{100} =2100000 =\ \textgreater \ a= \frac{210000000}{105} =2000000[/tex]