👤

dupa 2 scumpiri succesive cu 10% respectiv 20% pretul unui produs este de 660 lei.Sa se determinepretul initial al produsului?

Răspuns :

x-pretul initial
s-a scumpit cu 10%⇒10/100·x se simplifica  ⇒x/10
pretul dupa prima scumpire:x+x/10=(10x+x)/10=11x/10
s-a scumpit cu 20%:⇒11x/10·20/100 se simplifica=11x/50
pretul dupa a doua scumpire⇒11x/10+11x/50=660
(5·11x+11x)50=660
66x=660·50
x=33000/66
x=500 lei este pretul initial
verificare
500·10/100=50 lei
pretul dupa prima scumpire:500+50=550 lei
550·20/100=110 lei
pretul dupa a II a scumpire: 550+110=660 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari