👤

63 muncitori lucrand cate 8 ore pe zi, au pavat in 10 zile o suprafata dreptunghiulara cu lungimea de 750 m si latimea de 20 m.Cati muncitori pot pava in 6 zile ,lucrand cate 7 ore pe zi o suprafata dreptunghiulara cu lungimea de 625m si latimea de 18 m?


Răspuns :

suprafata 1  este 750 x 20 = 15000 mp

suprafata 2 este 625 x 18 = 11250 mp

in prima echipa, revine pe un om, pe ora 15000:8:10 = 2,978 mp...

a doua suprafata are nevoie de 11250 :(6 x7x 2,978) = 90 de muncitori