Răspuns :
6,25% din 32 de elevi inseamna
[tex] \frac{6,25}{100}*32=2 [/tex]
2 elevi sunt corigenti, deci 30 au promovat.
Probabilitatea este asadar [tex]P= \frac{30}{32}= \frac{15}{16} [/tex]
[tex] \frac{6,25}{100}*32=2 [/tex]
2 elevi sunt corigenti, deci 30 au promovat.
Probabilitatea este asadar [tex]P= \frac{30}{32}= \frac{15}{16} [/tex]
6,25% din 32
100:6,25=16
32:16=2
32-2=30
deci 2 elevi sunt corigenti, si 30 promovati
probabilitatea=numrele cazuri favorabile/numere cazuri posibile
P=30/32=15/16=0,9375
100:6,25=16
32:16=2
32-2=30
deci 2 elevi sunt corigenti, si 30 promovati
probabilitatea=numrele cazuri favorabile/numere cazuri posibile
P=30/32=15/16=0,9375
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!