👤

8kg de fructe costa 36 lei. Cât vor costa 5 kg de fructe.

Răspuns :

8kg......36
5kg.......x      => x= 36*5/8= 180/8=22.5
cat costa un kg?
36 : 8 = 4,5 lei
cat costa 5 kg?
4, 5 x 5 = 22, 5 lei