Răspuns :
Pentru 3 kg de mere si 5kg de pere s-au platit 16 lei. Un kg de pere costa cu 2-2=0 lei mai mult decat un kg de mere.
⇒3·2=6[lei-pentru mere];
⇒5·2=10[lei-pentru pere];
⇒3·2=6[lei-pentru mere];
⇒5·2=10[lei-pentru pere];
PENTRU 2 KG DE MERE SI 5 KG DE PERE S-AU PLATIT 29 DE LEI.
UN KG DE PERE COSTA CU 3 LEI MAI MULT DECAT UN KG DE MERE.CAT S-A PLATIT PENTRU MERE SI CAT S-A PLATIT PENTRU PERE?
1 KG DE MERE COSTA 2 LEI
1 KG DE PERE COSTA:2+3=5 LEI UN KG DE PERE
2*2=4 LEI 2 KG MERE
5*5=25 LEI 5 KG DE PERE
25 +4=29 LEI IN TOTAL
UN KG DE PERE COSTA CU 3 LEI MAI MULT DECAT UN KG DE MERE.CAT S-A PLATIT PENTRU MERE SI CAT S-A PLATIT PENTRU PERE?
1 KG DE MERE COSTA 2 LEI
1 KG DE PERE COSTA:2+3=5 LEI UN KG DE PERE
2*2=4 LEI 2 KG MERE
5*5=25 LEI 5 KG DE PERE
25 +4=29 LEI IN TOTAL
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!