👤

Două pachete de mezeluri de același fel au 250g și respectiv 500g. Împreună au costat 21 de lei
Cât costa un kilogram de mezeluri ?


Răspuns :

250g+500g=750g=0.75kg

daca 0.75kg ........21 lei
           1 kg ...........x  sunt direct proportionale⇒

⇒[tex] x= \frac{21*1}{0.75} =28 lei[/tex]
250+500=750g=0,75kg de mezeluri sunt in total; 21÷0,75=2100÷75=28 lei a costat un kg de mezeluri.