👤

Sorin a platit cu o bancnota de 100 de lei atunci cand a cumparat 5 kg de rosii cu 5 lei kg, 7 paini cu 3 lei painea si 6 sticle de ulei cu 7 lei sticla. Ce rest a primit Sorin?

Răspuns :

cat costa rosiile?:  5×5= 25   lei rosii
cat costa painea? 7×3=21  lei painea
cat costa uleiul?  6×7=42 lei ulei
total 25+21+42= 88 lei
100-88=12 lei


100-(5k*5+7paini*3+ 6 sticle*7)=
100-88=12lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari