Răspuns :
Notam hidrocarbura: CxHy
n=m/M => n=10,8/54=0,2moli A
pV=nRT => 1*9,78=n*0,082*298 => n=0,4moli H2
1mol....amoli
CxHy + aH2 -> CxHy+2a
0,2moli..0,4moli
a=2
deoarece 1mol de hidrocarbura aditioneaza 2moli de H2 => hidrocarbura are ori 2 duble legaturi sau 1 tripla legatura
deoarece stim ca poate avea o tripla legatura putem afirma ca are formula generala a unei alchine: CxH2x-2
M=12x+2x-2=54 => 14x=56 => x=4
are 4 atomi de C
hidrocarbura poate fi:
1-butina
2-butina
1,3 butadiena
n=m/M => n=10,8/54=0,2moli A
pV=nRT => 1*9,78=n*0,082*298 => n=0,4moli H2
1mol....amoli
CxHy + aH2 -> CxHy+2a
0,2moli..0,4moli
a=2
deoarece 1mol de hidrocarbura aditioneaza 2moli de H2 => hidrocarbura are ori 2 duble legaturi sau 1 tripla legatura
deoarece stim ca poate avea o tripla legatura putem afirma ca are formula generala a unei alchine: CxH2x-2
M=12x+2x-2=54 => 14x=56 => x=4
are 4 atomi de C
hidrocarbura poate fi:
1-butina
2-butina
1,3 butadiena
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!