👤

Daca un automobil consuma 20 de litri la 240 km , atunci la 600 km va consuma ...... ? litri

Răspuns :

1) Cati l consuma la 120 km?
20:2=10 l

2) Cati l consuma la 600 km? ( 120*5=600)
10*5=50 l

R:50 l

Sper ca te-am ajutat!!!

20 l.....240km
x.........600
Regula de 3 simpla:240x=600X20(facem calcule)=>x=50 litri