👤

pentru 15 .5kg de fructe sau platit55.18 lei aflati cat costa 2.3 kg de fructe

Răspuns :

regula de 3 simpla
1. cat costa kg de fructe?
15,5 kg........55,18  lei
1kg ..........  x
x=(1×55,18):15,5=
x=3,56 lei kg de fructe
2. cat costa 2,3 kg de fructe?
 daca  1kg ..... costa 3,56 lei
atunci  2,3 kg............x lei
x=(2,3×3,56):1=8,188 lei
2,3 kg fructe costa 8,188 lei 
55.18:15.50=3.56 (lei pe kg )
3.56 x 2.3 =8.188