Răspuns :
regula de 3 simpla
1. cat costa kg de fructe?
15,5 kg........55,18 lei
1kg .......... x
x=(1×55,18):15,5=
x=3,56 lei kg de fructe
2. cat costa 2,3 kg de fructe?
daca 1kg ..... costa 3,56 lei
atunci 2,3 kg............x lei
x=(2,3×3,56):1=8,188 lei
2,3 kg fructe costa 8,188 lei
1. cat costa kg de fructe?
15,5 kg........55,18 lei
1kg .......... x
x=(1×55,18):15,5=
x=3,56 lei kg de fructe
2. cat costa 2,3 kg de fructe?
daca 1kg ..... costa 3,56 lei
atunci 2,3 kg............x lei
x=(2,3×3,56):1=8,188 lei
2,3 kg fructe costa 8,188 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!