👤

Prin tratarea a 100 g CaC2 impura cu apă se obțin 22,4 L (c.n.) de gaz. Care este puritatea carbidului?

Răspuns :

CaC2 + 2HOH ⇒ HC≡CH↑ + Ca(OH)2
nr. moli C2H2 = 22,4/ 22,4 = 1 mol ⇒ cele 100g carbid contin 1mol  (64g) CaC2 pur
⇒ p = 64/100 ·100 = 64%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari