👤

Cate grame de solutie de acid claorhidric(HCI) de concentratie 10% va reactiona cu 12,7 grame zinc? cine ma ajuta.....

Răspuns :

Zn + 2 HCl ---> ZnCl2 + H2
65 g Zn.....2*36,5 g HCl
12,7 g Zn.......x g HCl      x = md = 14,26308 g
c%=md/ms*100=>ms=14.26308*100/10=142,6308 g solutie