👤

Un autoturism care se deplaseaza rectiliniu, intrand pe un drum accidentat, este franat cu o acceleratie a = 2 m/s^2. Stiind ca distanta parcursa in timpul celei de-a cincea secunde este d=10 m , sa se calculeze viteza pe care o avea autoturismul cand soferul a apasat pe pedala franei.

Răspuns :

 din formularea din text se poate intelege ca succesiunea evenimentelor este urmatoarea :
--  se franeaza in momentul cand viteza era Vo;
-- autoturismul se misca uniform incetinit timp de 4 secunde,
-- in a 5-a secunda (Δt = 1 s) se parcurge distanta d = 10m ⇒
⇒ la intrarea in aceasta etapa viteza  era V₀₁ = V₀ - at₁   (t₁ = 4s)
V₀₁ = V₀ -8
--    d = V₀₁₁ ·Δt - aΔt² /2        V₀₁ = (2d + aΔt²)/2Δt = (20 + 2)/2 = 11m/s
--   V₀₁ = V₀ - at₁     V₀ = 11 + 8 = 19 m/s
.........daca, textul e inteles altfel, si rezolvarea e alta ...... 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari