Răspuns :
a) "topoganul"este un plan inclinat
Ec = mv² /2 ⇒ v² = 2Ec/m = 2·200/25 = 16 ⇒ v = 4m/s
b) -- la inaltimea h (in stare de repaus) corpul are energie potentiala Ep = mgh = =25·2·9,8 = 490J
-- aceasta energie se transforma in energie cinetica (o parte) si in lucru mecanic necesar pentru invingerea fortei de frecare : mgh = mv² /2 + Lr
Lr = 490 - 200 = 290J (300j daca consideram g = 10m/s²)
Ec = mv² /2 ⇒ v² = 2Ec/m = 2·200/25 = 16 ⇒ v = 4m/s
b) -- la inaltimea h (in stare de repaus) corpul are energie potentiala Ep = mgh = =25·2·9,8 = 490J
-- aceasta energie se transforma in energie cinetica (o parte) si in lucru mecanic necesar pentru invingerea fortei de frecare : mgh = mv² /2 + Lr
Lr = 490 - 200 = 290J (300j daca consideram g = 10m/s²)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!