HOOC-C6H4-O-CO-CH3 (A)
formula moleculara: C9H8O4
1) C:H:O=12*9:8:16*4=108:8:64=27:2:16
2) pornim de la catenele laterale: la gruparea -COOH (H-O-C=O) avem o legatura pi deci 2e
la gruparea -O-C(CH3)=O avem o legatura pi deci 2e
la nucleul benzenic avem 3 legaturi pi deci 6e
in total: 10e pi
3) reactioneaza doar gruparea -COOH
4)
180g....................................1mol
H3C-CO-O-C6H4-COOH + NaHCO3 -> H3C-CO-O-C6H4-COONa + CO2 + H2O
54g......................................0,3moli
masa de compus (A) = 54g