👤

daca doua kg de struguri costa 25 lei calculeaza cat costa un sfert de kg de struguri

Răspuns :

[tex]2kg=25lei\\ 1/4=x~lei\\ ------\\ =\ \textgreater \ \\ 25:2kg=12,5~un~kg\\ =\ \textgreater \ 1/4kg=12,5/4\\ =\ \textgreater \ x=3,125[/tex]
1. Cat costa 1 kg de struguri
Aplicam  regula de 3 simpla
daca 2 kg  ......  costa  25 lei
atunci 1kg....    ....costa x lei
x=(25×1):2⇒  x= 12,5 lei
2. Cat costa un sfert de kg de struguri
Aplicam  regula de 3 simpla
daca 1kg  ......  costa  12,5 lei
atunci 1/4 kg....    ....costa x lei      ⇒  
x=([tex] \frac{1}{4} [/tex]×12,5):1
x=3,125 lei

verificare   2kg= 25 de lei            3,125×8=25