Răspuns :
Răspuns: ρ = 900 kg /m³
Explicație:
densitatea = masa : volum
masa = 54 kg
volumul il calculam V = L x l x h
l = 20 cm = 0,2 m
L = 1,5 l = 0,2 x 1,5 = 0,3 m
h = 1000 mm = 1 m
V = 0,2 m x 0,3 m x1 m= 0,06 m³
densitate gheata = m : V = 54 kg : 0,06 m³ = 900 kg /m³
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!