👤

Ca2C2+2H2O -> C2H2 +Ca(oH)2
calculati puritatea carbidului, stiind ca din 20 t de carbid s-au obtinut 4480 m cubi de acetilena (c.n)


Răspuns :

20t=20000kg
64kg....................22,4m³
CaC2 + 2H2O -> C2H2 + Ca(OH)2
12800kg.............4480m³
puritatea=mpura*100/mimpura=12800*100/20000=64%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari