👤

Pentru 3 kg de zahar si 4 de orez elena plateste 36 lei.maria achita 32 de lei pt 5 kg de zahar si 2 de orez
cat a costat kilogramul de orez?dar cel de zahar?


Răspuns :

 3z .....4 orez......36 lei
5z.....2orez......32 lei /2

3z......4 orez......36
10 z ....4 orez......64
scadem prima expresie din a doua
7z = 28 lei
cat costa un kg de zahar?
28 : 7 = 4 lei
revenim la prima expresie
3z + 4 0rez = 36 lei
3 x 4 + 4 orez = 36
12 + 4 orez = 36
4 orez = 36 - 12
4 orez = 24
1 orez = 24 : 4
1 orez = 6 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari