Răspuns :
d=2,5 m
v=2,5 cm/min = 0,025 m/min
t=?
v = [tex] \frac{d}{t} [/tex]
t = [tex] \frac{2,5}{0,025} [/tex] = 100 min
100 min = 1h 40min
9h + 1h 40min = 10h 40min
v=2,5 cm/min = 0,025 m/min
t=?
v = [tex] \frac{d}{t} [/tex]
t = [tex] \frac{2,5}{0,025} [/tex] = 100 min
100 min = 1h 40min
9h + 1h 40min = 10h 40min
[tex]d=2,5 \ m \\ v=2,5 \ cm/min=0,025 \ m/min \\ h_1=9:00 \\ h_2-? \\ h_2=h_1+t \\ \boxed{v= \frac{d}{t}} \\ \Rightarrow t= \frac{d}{v} \\ t= \frac{2,5 \ m}{0,025 \ m/min} \\ \Rightarrow t=100 \ min \\ \Rightarrow h_2=9:00+100 \ min \\ \Rightarrow h_2=9:100 \ min \\ \Rightarrow \boxed{ h_2=10:40 \ min}.[/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!