daca sfera nu are goluri ρ = 7880kg/m³= 7,88g/cm³
.... sa calculam : ρ = m/V = 20/141,84 = 0,141 g/cm³ < 7,8 ⇒ are goluri
V = Vfe + V gol daca golul este vid ( sau chiar aer) masa sa = 0
⇒ 141,84 g = mFe ⇒ 141,84= 7,88·Vfe ⇒ Vfe = 18cm³
V sfera = Vfe + V goluri ⇒ V goluri = 20 - 18 = 2cm³