La 200 g soluție de sare de bucătărie cu partea de masa a substanței dizolvate de 1,5 % se adaugă 100g de apa .Care va fi partea de masa a substanței dizolvate în soluție finală?
Calculam masa de NaCl (md)
c/100=md/ms => md=c*ms/100=1,5*200/100=3g sare
la adaugarea apei masa de sare ramane neschimbata, dar se modifica masa solutiei
md=mdfinal
msfinal=ms+mapa=200+100=300g solutie
cf=mdf*100/msf=3*100/300=1%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!