stiind ca viteza este egal cu spatiu supra timp ⇒ timpul=spatiu supra viteza t=timp s=spatiu v=viteza t=spatiu:viteza= dar s=100 km⇒ s=100.000 m iar viteza 60 km/h=(60×1000):3600 =16,6 m/s t=spatiu:viteza=1000:16,6⇒ t=6024 ,096 secunde
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!