Răspuns :
a) (A):CnH2n+2; (B):CmH2m+2 si (C): CpH2p+2
d(c.n)=Mgazului/22,4 => M(A)=1,3392*22,4=30g/mol
deoarece alcanii au f.generala: CnH2n+2 => Malcan=14n+2
atunci: 14n+2=30 => n=2 => C2H6 - etanul (A)
d fata de etalon=Msubstanta/M etalon (formula pe care e bine sa o memorezi, daca nu o stii deja)
M(B)=daer*Maer=1,5225*28,9=44g/mol
14m+2=44 => m=3 => C3H8 - propanul (B)
stim ca pV=nRT si n=m/M si T=t+273=> pVM=mRT => pM=(m/V)RT => pM=dRT => M=dRT/p
M(C)=2,3577*0,082*300=58g/mol
14p+2=58 => p=4 => C4H10 - butanul (C)
b)pV=nRT => nCO2=pV/RT=3*295,2/0,082*300=36moli
raport echimolecular => avem x moli de etan, x moli propan si x moli butan
1mol.............. ...2moli
C2H6 +3,5O2 -> 2CO2 + 3H2O
x moli................2x moli
1mol................3moli
C3H8 + 5O2 -> 3CO2 + 4H2O
x moli..............3x moli
1mol.....................4moli
C4H10 + 6,5O2 -> 4CO2 + 5H2O
x moli...................4x moli
avem 9x=36 => x=4moli
n=m/M => m=n*M
m(etan)=4*30=120g
m(propan)=4*44=176g
m(butan)=4*58=232g
=> m(amestec)=528g
c)
1mol....3,5*22,4l
C2H6 +3,5O2 -> 2CO2 + 3H2O
4 moli..a=313,6l
1mol.....5*22,4l
C3H8 + 5O2 -> 3CO2 + 4H2O
4 moli..b=448l
1mol.......6,5*22,4l
C4H10 + 6,5O2 -> 4CO2 + 5H2O
4 moli....c=582,4l
VO2=1344l
Vaer=5VO2=6720l (oxigenul e 20% in aer in probleme adica de 5 ori mai mic)
d(c.n)=Mgazului/22,4 => M(A)=1,3392*22,4=30g/mol
deoarece alcanii au f.generala: CnH2n+2 => Malcan=14n+2
atunci: 14n+2=30 => n=2 => C2H6 - etanul (A)
d fata de etalon=Msubstanta/M etalon (formula pe care e bine sa o memorezi, daca nu o stii deja)
M(B)=daer*Maer=1,5225*28,9=44g/mol
14m+2=44 => m=3 => C3H8 - propanul (B)
stim ca pV=nRT si n=m/M si T=t+273=> pVM=mRT => pM=(m/V)RT => pM=dRT => M=dRT/p
M(C)=2,3577*0,082*300=58g/mol
14p+2=58 => p=4 => C4H10 - butanul (C)
b)pV=nRT => nCO2=pV/RT=3*295,2/0,082*300=36moli
raport echimolecular => avem x moli de etan, x moli propan si x moli butan
1mol.............. ...2moli
C2H6 +3,5O2 -> 2CO2 + 3H2O
x moli................2x moli
1mol................3moli
C3H8 + 5O2 -> 3CO2 + 4H2O
x moli..............3x moli
1mol.....................4moli
C4H10 + 6,5O2 -> 4CO2 + 5H2O
x moli...................4x moli
avem 9x=36 => x=4moli
n=m/M => m=n*M
m(etan)=4*30=120g
m(propan)=4*44=176g
m(butan)=4*58=232g
=> m(amestec)=528g
c)
1mol....3,5*22,4l
C2H6 +3,5O2 -> 2CO2 + 3H2O
4 moli..a=313,6l
1mol.....5*22,4l
C3H8 + 5O2 -> 3CO2 + 4H2O
4 moli..b=448l
1mol.......6,5*22,4l
C4H10 + 6,5O2 -> 4CO2 + 5H2O
4 moli....c=582,4l
VO2=1344l
Vaer=5VO2=6720l (oxigenul e 20% in aer in probleme adica de 5 ori mai mic)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!