Răspuns :
p/100=Vpur/Vimpur (pe reactie nu lucram cu impuritati niciodata)
99/100=Vpur/1000 => Vpur=990m³
22,4m³..........................27kg
CH4 + NH3 + 1,5O2 -> HCN + 3H2O
990................................1193,3kg
90,5/100=mpractica/1193,3 => mpractica=1080kg HCN pur
98/100=1080/mimpura => mimpura=1080*98/100=1102kg
2)
a) consideram o cantitate x de m³ de CO
16kg..............22,4....67,2m³
CH4 + H2O -> CO + 3H2
y=?...................x......3x
4x=302,4 => x=75,6m³ => 3x=226,8m³ H2
b) y=75,6*16/22,4=54g metan
randament=mpractica*100/mteoretica=54*100/72=75%
99/100=Vpur/1000 => Vpur=990m³
22,4m³..........................27kg
CH4 + NH3 + 1,5O2 -> HCN + 3H2O
990................................1193,3kg
90,5/100=mpractica/1193,3 => mpractica=1080kg HCN pur
98/100=1080/mimpura => mimpura=1080*98/100=1102kg
2)
a) consideram o cantitate x de m³ de CO
16kg..............22,4....67,2m³
CH4 + H2O -> CO + 3H2
y=?...................x......3x
4x=302,4 => x=75,6m³ => 3x=226,8m³ H2
b) y=75,6*16/22,4=54g metan
randament=mpractica*100/mteoretica=54*100/72=75%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!