👤

Prin piroliza metanului rezulta un amestec de reactie care contine,in procente molare 15%C2H2,20%CH4 netransformat si restul hidrogen.Stiind ca in proces s-au introdus 4032L (c.n)CH4,determinati volumul (c.n) de acetilena obtinuta.

Răspuns :

2CH4 ⇒ C2H2 + 3H2    (1)
CH4 ⇒ C↓ + 2H2          (2) 
CH4 netransformat        (3)
luand in considerare V1 = 100 l amestec final , acesta va contine 15 l C2H2 , 20 l CH4, 65 l H2
in reactia (1) cei 15 l de C2H2 se obtin din 30 l CH4 impreuna cu 45 l H2
in reactia (2) restul de 20 l H2 se obtin din  10 l CH4
in (3) exista 20 l CH4
⇒ pentru a obtine 100 l amestec gazos final se folosesc 30+10 + 20 = 60 l CH4
                             V.......................................................................4032 l CH4
V = 100·4032/60 = 6720 l
V C2H2 = 15/100 ·6720 = 1008 l

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari