Răspuns :
iti introduc si tie notiunea de randmaent al procesului (general)
cand cunoastem randamentele reactiilor dintr-o schema, putem calcula randamentul procesului, si consideram ca din metan -> metanol direct
rg(randament general)=(r1/100)*(r2/100)*100
rg=0,8*0,8*100=64%
1kmol.....32kg
CH4 -> CH3OH
10kmoli..320kg
64/100=10/nteoretic => nteoretic=15,625kmoli
pV=nRT => V=nRT/p=15,625*0,082*300/5=76,875m³ CH4
b)
1kg metanol..................5330kcal degajati
0,64kg metanol..........,3411,2kcal degajati
Q(kJ)=4,18*Q(kcal)=4,18*3411,2=14258,816kJ
c)
q=Q/m=14258,816kJ/0,48kg=29705,866kJ/kg
cand cunoastem randamentele reactiilor dintr-o schema, putem calcula randamentul procesului, si consideram ca din metan -> metanol direct
rg(randament general)=(r1/100)*(r2/100)*100
rg=0,8*0,8*100=64%
1kmol.....32kg
CH4 -> CH3OH
10kmoli..320kg
64/100=10/nteoretic => nteoretic=15,625kmoli
pV=nRT => V=nRT/p=15,625*0,082*300/5=76,875m³ CH4
b)
1kg metanol..................5330kcal degajati
0,64kg metanol..........,3411,2kcal degajati
Q(kJ)=4,18*Q(kcal)=4,18*3411,2=14258,816kJ
c)
q=Q/m=14258,816kJ/0,48kg=29705,866kJ/kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!