Răspuns :
CH3OH + 2O2 ⇒ CO2 + 2H2O
C2H5OH + 7/2O2 ⇒2CO2 + 3H2O
32n + 46 n = 15,6 n= 0,2 moli
m1 = 32·0,2 = 6,4g m2 = 46·0,2 = 9,2g
b) % metanol = 6.4·100/15,6 = 41,025%
% etanol = 9,2·100/15,6 = 58,975%
c) Vo = (n1 + 2n2) ·22,4 = 0,6·22,4 = 13,44 l
Vo/To = V1/T1 V1 = VoT1/To = 13,44·350/273 = 17,23 l
C2H5OH + 7/2O2 ⇒2CO2 + 3H2O
32n + 46 n = 15,6 n= 0,2 moli
m1 = 32·0,2 = 6,4g m2 = 46·0,2 = 9,2g
b) % metanol = 6.4·100/15,6 = 41,025%
% etanol = 9,2·100/15,6 = 58,975%
c) Vo = (n1 + 2n2) ·22,4 = 0,6·22,4 = 13,44 l
Vo/To = V1/T1 V1 = VoT1/To = 13,44·350/273 = 17,23 l
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!