👤

[50 PUNCTE]

Doi muncitori primesc pentru o lucrare suma de 344 de lei. Primul muncitor a lucrat 15 zile,iar al doilea 12 zile. Cat a primit fiecare , stiind ca primul muncitor primeste pe zi cu 25% mai mult decat al doilea?


Răspuns :

fie a-cat castiga primul muncitor pe zi si b-cat castiga al doilea muncitor pe zi

15a+12b=344
25/100=1/4
==>a=b+b/4=5b/4

15*5b/4+12b=344 si de aici faci calculele si trebuie sa iti dea


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari