Calculati cantitatea de sulfat de potasiu necesara prepararii unui litru de solutie de concentratie 0.1 n cunoscand urmatoarele mase atomice
Mk=39 Ms=32 Mo=16
Explicati modul de preparare
Cm=numarul de moli/volum 0,1=n/1 n=0,1 moli de sulfat de potasiu n=m/M 0,1=m/174 m=17,4 g de sulfat de potasiu (practic nu iti trebuie la nimic reactia )
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!