Răspuns :
Tratarea dizaharidelor cu Tollens, va duce doar la oxidarea maltozei, zaharoza e dizaharida nereducatoare(nu se poate oxida)
342g................................................216g
C12H22O11 + 2[Ag(NH3)2]OH -> 2Ag + C12H22O12 + 4NH3 + H2O
x=102,6..........................................64,8g
la hidroliza maltozei obtinem 2 resturi de glucoza, iar la cea a zaharozei, unul de fructoza si unul de glucoza
180g...........................................216g
C6H12O6 + 2[Ag(NH3)2]OH -> 2Ag + C6H12O7 + 4NH3 + H2O
y=144g......................................172,8g
342g...............................360g
C12H22O11 + H2O -> 2C6H12O6
102,6g............................108g
=> avem 36g glucoza obtinuta de la zaharoza
mzaharoza=36*342/180=68,4g zaharoza (poti scrie reactia si in loc de 2C6H12O6 scrii C6H12O6 + C6H12O6)
mapa=351-102,6-68,4=180g apa
nmaltoza=102,6/342=0,3moli
nzaharoza=68,4/342=0,2moli
napa=180/18=10moli
1)maltoza:zaharoza:apa=0,3:0,2:10=3:2:100
2)
180g..........1mol
C6H12O6 + H2 -> C6H14O6
144g..........z=0,8moli
V=nRT/p=0,8*0,082*296/2=9,7088l H2
3)
nglucoza=144/180=0,8moli
nglucozadelazaharoza=36/180=0,2moli
cum cantitatile de fructoza si glucoza sunt egale (sunt anomeri si raportul e 1:1) => avem 0,2moli fructoza
fructoza:glucoza=0,2:0,8=1:4
342g................................................216g
C12H22O11 + 2[Ag(NH3)2]OH -> 2Ag + C12H22O12 + 4NH3 + H2O
x=102,6..........................................64,8g
la hidroliza maltozei obtinem 2 resturi de glucoza, iar la cea a zaharozei, unul de fructoza si unul de glucoza
180g...........................................216g
C6H12O6 + 2[Ag(NH3)2]OH -> 2Ag + C6H12O7 + 4NH3 + H2O
y=144g......................................172,8g
342g...............................360g
C12H22O11 + H2O -> 2C6H12O6
102,6g............................108g
=> avem 36g glucoza obtinuta de la zaharoza
mzaharoza=36*342/180=68,4g zaharoza (poti scrie reactia si in loc de 2C6H12O6 scrii C6H12O6 + C6H12O6)
mapa=351-102,6-68,4=180g apa
nmaltoza=102,6/342=0,3moli
nzaharoza=68,4/342=0,2moli
napa=180/18=10moli
1)maltoza:zaharoza:apa=0,3:0,2:10=3:2:100
2)
180g..........1mol
C6H12O6 + H2 -> C6H14O6
144g..........z=0,8moli
V=nRT/p=0,8*0,082*296/2=9,7088l H2
3)
nglucoza=144/180=0,8moli
nglucozadelazaharoza=36/180=0,2moli
cum cantitatile de fructoza si glucoza sunt egale (sunt anomeri si raportul e 1:1) => avem 0,2moli fructoza
fructoza:glucoza=0,2:0,8=1:4
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!