👤

Ajutati-ma va rog la urmatoarea problema:
Cat cantareste un cub din sticla (p=2.5 g/[tex] cm^{3} [/tex]) cu latura l=40mm ?


Răspuns :

l=40mm
⇒V cub=40³mm=64000mm³⇒volumul cubului din sticla;
⇒64000mm³=64cm³;
⇒m=p·V
⇒m=2,5g/cm³·64cm³⇒se reduce cm³ cu cm³ si ramane g[gramul];
⇒m=2,5g·64
⇒m=160g⇒masa unui cub din sticla;